Fr. Rother Facts

Fr Rother websizeBorn: March 27, 1935 at Rother farmhouse near Okarche, OK

Parents: Franz Rother; Gertrude Smith Rother

Siblings:  Elizabeth Mary (Sister Marita); James Henry (dec); Caroline Ann (dec.) and Thomas Joseph

Baptized:  March 29, 1935 at Holy Trinity Catholic Church, Okarche by Msgr. Zenon Steber

First Communion: April 22, 1942

Confirmation: April 4, 1948

Ordained subdeacon: June 2, 1962 by Archbishop Lawrence Joseph Shehan

Ordained deacon:  September 15, 1962 by Bishop Thomas Austin Murphy

Ordained priest:  May 25, 1963, Cathedral of Our Lady of Perpetual Help, Oklahoma City by Bishop Victor Reed [Diocese of Oklahoma City and Tulsa]

Death: July 28, 1981, Santiago Atitlan, Guatemala

Education:

Holy Trinity Catholic School, Okarche (1941 – 05/53)

St. John’s Seminary, San Antonio, Texas (09/53 – 05/55) Assumption Seminary, San Antonio, Texas (09/56 – 01/58)

Mount St. Mary’s Seminary, Emmitsburg, Maryland (09/59 – 05/63) Southeastern State College, Durant, Oklahoma, B.S. (1965 – history)

Assignments:

Assistant Pastor,  Saint William Church, Durant, Oklahoma (1963 – 1965) Assistant Pastor,  Saint Francis Xavier Church, Tulsa, Oklahoma (1965 – 1966) Assistant Pastor,  Holy Family Cathedral, Tulsa, Oklahoma (1966)

Assistant Pastor,  Corpus Christi Church, Oklahoma City (September 1966 – 1968) Catholic Mission of Oklahoma, Santiago Atitlan, Guatemala (1968 –1981), Diocese of  Solola

Pastor, Cerro de Oro (1969 – approx. 1976)

Pastor St. James the Apostle Church, Santiago Atitlan (1975– 07/28/1981)